Meme Estetiği

meme-buyutme

Meme küçültme, meme büyütme, meme asimetrisinin düzeltilmesi, meme sarkıklığının düzeltilmesi gibi yakınmalar ile gelen hastalara yaş grubu, hastanın meme yapısı, beklentileri ve yapılması gerekenler değerlendirilip uygun tedavi seçeneği gene kişiye özgü olacak şekilde planlanır.

Meme büyütmede yeni nesil protezler ile uzun yıllar sağlıklı bir görünüme kavuşulabilir. Protez ameliyatları güvenilir gönül rahatlığı ile uygulanabilen cerrahi işlemlerdir. Birçok kadın onlarca yöntemi deneyip sonunda başarısızlıkla yüz yüze kalır. Silikon ile meme büyütme ameliyatları alternatifsiz başarılı kesin sonuçtur. Meme kanseri ile arasında bilimsel olarak bir bağlantı olmadığı kanıtlanmıştır. Meme kanseri taraması için yapılan tüm radyolojik testler ile meme protezleri uyumludur ve bu açıdan bir risk faktörü değildirler.

Amerikada her yıl 350000-450000 civarında kadın meme protezi ile tanışmaktadır. Kadında cinsel bir obje olarak ta önemli bir organ olan meme, gelişim çağını tamamlamış tüm kadınlar için hem özgüven hem de hayata pozitif bakmak açısından önem taşımaktadır. Tüm bu bilgiler ışığında meme protezi ameliyatı cinsel kimlik gelişimini olumlu yönde etkiler diyebiliriz.

Meme büyütme ameliyatı hormonel gelişimin tamamlandığı 18-21 yaş sınırından itibaren yapılabilir. Doğum sonrası emzirmeyi etkilediğine dair bilimsel bir olumsuz veri yoktur.

Meme büyütme ameliyatına karar vermiş hasta meme büyütme öncesinde göğüs duvarı yapısına göre istenilen ebatlarda protez seçimi için bir ön görüşme daha yapılır. Ameliyat esnasında seçilmiş olan protez 45 dk süren bir ameliyat ile meme altı plandan yerleştirilir. Meme büyütme ameliyatı sonrasında yapılan cerrahiye bağlı belli belirsiz bir iz kalır. Ameliyat sonrası dönemde 10 gün kadar aktif spor yasaklanır. Hastalar 3(üç)gün istirahat sonrasında günlük aktivitelerine dönebilir.

Meme büyütme ameliyat fiyatı seçilecek protezin çeşidi ve yapılacak anestezi şekline göre farklılık taşır.

Meme küçültmede birçok teknik hastaya göre  değerlendirilip en uygun olanı seçilir. Bu seçimde yaş grubu, meme yapısı, geçirilmiş bir cerrahi veya bebek doğurma olasılığı gibi etkenler rol alır. Meme küçültme sonrası emzirme ile ilgili cerrahiye bağlı sıkıntı yaşanması risk faktörleri içinde olmakla beraber cerrahi sırasında meme dokusunu koruyucu cerrahi uygulanması sebebi ile karşılaşılması zordur. Hastaların beklentisi ile uyumlu seçilen yöntemler başarı şansını her zaman yükseltir.

Meme küçültme ameliyatı postür düzensizliği, bel ağrısı gibi tıbbi nedenlerle de uygulanabilir. Birden fazla doğum yapmış olmak, aşırı kilo alımı, genetik yatkınlık, hormonel bozukluklar gibi sebeplerle de olabildiği için meme küçültme ameliyatı öncesinde genç hastalarda hormonel testler ile değerlendirme yapılır. 35 yaş sonrasındaki hastalarda ise meme taraması sonrasında güvenli cerrahi yapılması planlanır. Meme küçültme ameliyatı sonrası 1(bir) ay kadar balensiz südyen (sporcu südyeni) kullanılması önerilir.

Meme küçültme ameliyatından sonra kabul edilebilen makul bir iz kalır. Ameliyat sonrasındaki iyileşme sürecini derinin yapısı, vücut tipi uygulanan cerrahi teknik gibi faktörler etkilemektedir.

Diğer tüm meme estetik tedavileri de hem kombine olarak örneğin protez ile eş zamanlı sarkıklık tedavisi gibi hem de yalın olarak uygulanabilir. Önemli olan tüm alternatifler içinde hastaların ihtiyaçları ile yapılması gerekenler ve yapılacakların aynı paralel beklentiler ile örtüşmesidir.

Buradasınız: ANASAYFA PLASTİK CERRAHİ Meme Estetiği